Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

Drożdże piwowarskie


Drożdże to tak naprawdę jednokomórkowe grzyby. Można wyróżnić kilka ich rodzajów, między innymi Saccharomyces, których nazwa łacińska w tłumaczeniu na język polski oznacza "grzyb cukrowy". I rzeczywiście jest to nazwa trafna - podczas fermentacji Drożdże Saccharomyces zużywają cukry i wydzielają w różnym stopniu w zależności od podgatunku alkohol, dwutlenek węgla oraz różne smaki i aromaty, które kojarzymy z piwem. Sam rodzaj Saccharomyces obejmuje kilka gatunków, których istnienie jest znaczące nie tylko dla branży napojów alkoholowych. Jest on również wykorzystywany na przykład w przemyśle piekarniczym ze względu na jego zdolność zakwaszania i przemiany kwasu fitowego.
Drożdże Saccharomyces są okrągłe lub owalne i rozmnażają się poprzez wielostronne pączkowanie. Tradycyjna identyfikacja rodzajów opiera się na rozmnażaniu i morfologii. Normą odróżniającą gatunki drożdży są testy fizjologiczne. Obejmują one fermentację i asymilację różnych źródeł węgla i wzrost drożdży w różnych warunkach środowiskowych. Jednakże, obecnie najczęściej stosowane do określania rodzaju / gatunku drożdży są najnowsze technologie badające DNA. Opierają się one na wykrywaniu sekwencji DNA specyficznych dla określonego rodzaju / gatunku drożdży.
Drożdże piwowarskie są bardzo bogate w składniki odżywcze i zawierają dużo błonnika, selenu i witamin z grupy B. Co zaskakujące, drożdże piwowarskie mają także wiele zalet zdrowotnych i od wieków są wykorzystywane jako naturalny lek na wszystko, od bezsenności po zwiększanie laktacji kobiet w okresie karmienia piersią. Każda łyżka stołowa takich drożdży zawiera tony witamin, minerałów, białka i błonnika i stanowi prosty sposób uzupełnienia diety o niezbędne składniki odżywcze.

Korzyści zdrowotne drożdży piwowarskich
Korzyści zdrowotne drożdży piwowarskich
• zwiększają poziom cukru we krwi • wzmacniają odporność • poprawiają zdrowie oczu • zapobiegają migrenie • chronią zdrowie mózgu • leczą biegunkę • polepszją trawienie pokarmów • zapobiegają niedokrwistości
Wartość odżywcza drożdży piwowarskich
Białko
Błonnik
Węglowodan
Selen
Ryboflawina
Tiamina
Niacyna
Miedź
Witamina B6
Potas
Kwas foliowy